- Najnowszej generacji, syntetyczny olej typu UHPDO, opracowany specjalnie dla europejskich silników wysokoprężnych, spełniających najostrzejsze normy emisji zanieczyszczeń Euro V.
Platinum Ultor Progress 10W-40 to najnowszej generacji, syntetyczny olej typu UHPDO, opracowany specjalnie dla europejskich silników wysokoprężnych, spełniających najostrzejsze normy emisji zanieczyszczeń Euro V.
Platinum Ultor Progress zalecany jest do silników diesla zasilanych paliwem o niskiej zawartości siarki (max. 50 ppm), wyposażonych w układy recyrkulacji spalin, z i bez filtrów cząstek stałych oraz do silników z selektywnym katalizatorem redukującym tlenki azotu w spalinach.
Formulacja tego oleju stanowi ogromny progres technologiczny. Unikalna receptura „low SAPS” gwarantująca niski poziom zawartości siarki, fosforu i popiołu siarczanowego – zgodnie z wymaganiami ACEA E-6 zapewnia spełnienie wymagań odnośnie jakości, nie wpływając przy tym negatywnie na skuteczność systemów filtrujących i katalizatorów - tym samym umożliwiając pracę nowoczesnych silników wysokoprężnych spełniających normy emisji Euro V.
Może być stosowany także w silnikach spełniających wymagania Euro IV, III, II, I, w których producent pojazdu zaleca stosowanie oleju silnikowego tej klasy. W zakresie emisji NOx oraz PM (cząstki stałe) spełnia także normy EPA Tier I i II
Podstawowe zalety:
- Kompatybilność z urządzeniami filtrującymi i katalizatorami spalin
- Spełnienie norm emisji Euro V, IV, III, II, I
- Stabilność eksploatacyjna w ekstremalnych temperaturach
- Doskonała ochrona silnika przed zużyciem i korozją.
- Bardzo dobre rozproszenie sadzy.
- Ekstremalnie wydłużone okresy międzywymianowe w bardzo ciężkich warunkach eksploatacyjnych.
Spełnia normy i aprobaty:
- ACEA: E7, E6, E4
- MAN M 3477
-MB-Approval 228.51
- Renault RVI RXD
- MTU Type 3.1
- MAN 3271-1
- Volvo VDS-3
- Deutz DQC III-05
- DAF
- Iveco
Lepkość olejów do smarowania przekłądni zębatych oznaczana jest według klasyfikacji SAE.
Wyjątkiem są oleje do automatycznych skrzyń biegów, których nie klasyfikuje się według lepkości.
Lepkość oleju jest to stopień tarcia wewnętrznego jego cząsteczek, który określa podatność na ich poruszanie względem siebie. Lepkość oleju nie jest wartością stałą i wpływ na jej wartość mają uwarunkowania termiczne, dlatego mierzona jest zarówno w niskich jak i wysokich temperaturach.
Klasę SAE, odnoszącą się do pomiaru w niskich temperaturach można rozpoznać po literze W (winter) porzedzanej cyfrą.
Olej wielosezonowy SAE xW-yy to olej który spełnia kryteria wymienione jako właściwości oleju w niskich temperaturach - odpowiadających wybranej klasie SAE xW oraz właściwości przy wysokich temperaturach - odpowiadające wybranej klasie SAE yy.
Klasyfikacja SAE odnosząca się do przekładni nie jest "dalszym ciągiem" klasyfikacji SAE odnoszącej się do olejów silnikowch.